Volný čas

Blíží se zápisy do základních uměleckých škol. Kolik času zaberou?

PRAHA, 10. DUBNA 2025 – V České republice funguje 539 základních uměleckých škol (ZUŠ), které navštěvuje přes čtvrt milionu žáků.  Počet dětí hlásících se do „zušek“ v posledních pár letech rychle stoupá. Školy uvádějí meziroční nárůst přihlášek o 10 až 20 procent.

Zápisy do základních uměleckých škol se pravidelně konají v polovině května. Rodiče, kteří chtějí své děti na „zušky“ přihlásit, by měli počítat s větší časovou náročností zápisů oproti klasickým základním školám. „Důvodem je nutnost individuálního posouzení talentu žáka, což zahrnuje pohovory, talentové zkoušky, případně ukázky hry na nástroj nebo jiných dovedností. Tento proces je časově náročnější nejen pro žáka, ale i pro pedagogy, kteří musí každého jednotlivě hodnotit,“ řekl Pavel Ivon, pedagog a spoluzakladatel rezervačního systému Reservando.

Délka zápisu se liší podle zvoleného oboru a konkrétní školy. „Talentová zkouška pro hudební obory může zahrnovat zpěv, opakování rytmů, hru na nástroj nebo další hudební dovednosti. Typicky zabere 15 až 30 minut. Při zápisu na výtvarné obory mohou být děti požádány o vytvoření jednoduchého výtvarného díla, což může trvat také až 30 minut. Taneční a dramatické obory obvykle zahrnují krátkou ukázku pohybových nebo dramatických dovedností, v rozsahu tedy počítejme kolem 20 minut,“ popsal Pavel Ivon.

Půlhodinová zkouška sice časově náročná nijak zvlášť není, přesto mohou rodiče s dětmi strávit ve škole celý den. „Problémem je to, že na ZUŠ zatím nejsou běžným standardem rezervační systémy. Rodič ví pouze datum a orientační čas, kdy má s dítětem dorazit. Může se tak snadno stát, že v jeden čas dorazí i desítky rodičů a těm nezbývá než ve frontách čekat, kdy na ně přijde řada, podobně jako u lékaře. Zápisy a další organizační činnosti se na ZUŠ řeší klasicky – osobně nebo pomocí tradičních papírových formulářů, telefonátů či e-mailů. V posledních letech však počet škol, které přecházejí na moderní online rezervační systémy, stoupá,“ uvedl Ondřej Šibrava, pedagog a spoluzakladatel rezervačního systému Reservando.

Na základních uměleckých školách, které během roku pořádají množství kulturních akcí, mohou být rezervační systémy jednoduchým pomocníkem k efektivní organizaci času. „Rezervační systémy je možné přizpůsobit každé škole „na míru“. Využívat je mohou například pro plánování a rezervace individuálních lekcí, pro konzultace s pedagogy, doučování nebo mimořádné hodiny. Usnadňují také organizaci zkoušek a vystoupení, umožňují totiž rezervace termínů pro talentové zkoušky, pololetní a závěrečné koncerty, výstavy nebo divadelní představení. Součástí školního roku bývají i žákovské koncerty, na které chtějí rodiče dorazit, často na některé ale z kapacitních důvodů nezbydou lístky. Rezervační systém v takovém případě vychází rodičům vstříc, podobně jako v divadle v něm jednoduše vidí, zda je ještě možné lístky pořídit, nebo svou šanci promeškali,“ vyjmenoval Ondřej Šibrava.

On-line rezervační systémy usnadňují i chod samotné školy. „Díky využívání rezervačních systémů dochází k automatizaci administrativy, zjednodušují přihlašování žáků, potvrzování účasti a správy žáků. Výrazně se také snižuje časová náročnost na zpracování žádostí a zápisů. Mohou pomoci i k lepší organizaci výuky, při zamlouvání konkrétních místností nebo vybavených učeben. Především pokud má škola omezený počet specializovaných prostor, jako je například nahrávací studio, zkušebna nebo taneční sál. Pokud škola pořádá speciální semináře nebo workshopy, může systém zajistit jednoduchý způsob přihlašování,“ uzavřel Pavel Ivon.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *