Čeští módní návrháři
Česká republika sice nepatří mezi země, kam se jezdí za módou, přesto mají čeští módní návrháři co nabídnout. Řada z nich je úspěšná nejen v Čechách, ale i v zahraničí a jejich jména jsou synonymem kvality a originality.
Pojďme si společně představit nejvyhledávanější a nejznámější současné české oděvní tvůrce.
Josef Klír
Návrhář přezdívaný Český Galliano vystudoval Střední průmyslovou školu textilní v Liberci. Podařilo se mu na sebe upozornit už na studiích, a to získáním hlavní ceny v soutěži Mladý módní tvůrce v Teplicích a v Liberci v roce 1987. V roce 1999 založil dvě vlastní značky – Josef Klír definitely in! a džínovou sekci JKJ. Dvakrát se stal návrhářem roku a k jednomu z jeho největších úspěchů patří prezentace svatebních šatů na Couture Fashion Weeku v New Yorku v roce 2006.
Josef Klír navrhuje výstřední společenské modely, ale také oděvy pro běžné denní nošení. Jeho tvorba je přímočará a avantgardní. Modely jsou nepřehlédnutelné nápadnými střihy, výraznými doplňky, kombinací různorodých barev, vzorů a materiálů. K oblíbeným prvkům v jeho tvorbě patří korzet, díky kterému dokáže mistrovsky přitáhnout pozornost na dekolt.
Liběna Rochová
Vystudovala oděvní návrhářství na Průmyslové škole textilní a od roku 1984 používá svou vlastní značku LR. Vedle zakázkové výroby se zabývá také tvorbou menších modelových kolekcí. Mimo oděvní tvorbu se věnuje také práci s mladými návrháři a designéry, kterým například poskytuje výstavní prostor ve Studiu LR. Od roku 2008 působí na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, kde vede ateliér oděvu a obuvi.
Veřejnost na sebe poprvé výrazně upozornila v letech 1994 a 1995, kdy oblékala prestižní soutěž Elite Model Look. Její modely bourají módní stereotypy, jsou neotřelé, originální a osobité. Přehlídky s jejími modely jsou k vidění například na Designbloku a obrovský úspěch měla její kolekce také na Expu v Šanghaji.
Blanka Matragi
Vyučila se brusičkou skla, poté vystudovala Střední průmyslovou školu sklářskou a oděvní výtvarnictví na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Ještě za studia získala první cenu v celostátní soutěži Módní tvůrce a vítězný byl také její návrh kolekce pro Letní olympijské hry v Moskvě v roce 1978. Po studiích odešla se svým libanonským manželem do jeho rodné země, kde si velmi záhy otevřela svůj salón Blanka Matragi Couture v Bejrútu.
K její klientele patří princezny a manželky arabských šejků a ropných magnátů v oblasti Perského zálivu. Pohádkové modely jsou tvořeny z nejluxusnějších látek, velmi často jsou ručně malované a vyšívané nebo jinak zdobené, typické jsou také abstraktní vzory pastelových barev. Blanka Matragi navrhuje oděvy pouze pro ženy. Jediní muži, kteří nosí její oděvy, jsou policisté v Abú Dhabí, hlavním městě Spojených Arabských Emirátů, pro které navrhla uniformy. V roce 2002 obdržela mezinárodní cenu Salvadora Dalího.
Klára Nademlýnská
Vystudovala Střední průmyslovou školu oděvní v Praze a po jejím absolvování odcestovala sbírat zkušenosti do Paříže. Dalších sedm let tak strávila v renomovaném módním salonu, kde se po čase vypracovala až na návrhářku. V roce 1998 si v Praze otevřela luxusní butik s pret-a-porter módou a založila svou vlastní značku, která byla v roce 2004 rozšířena ještě o kolekci Klára Jeans a Klára Sport.
Modely Kláry Nademlýnské v sobě zahrnují všechny možné styly, od elegantního až po sportovní. Nebojí se spojit praktičnost s fantazií. Její móda je nadčasová, nechybí jí kouzlo, osobitost a nápaditost.
Monika Drápalová
Vystudovala pražskou Vysokou školu uměleckoprůmyslovou a po jejím dokončení odjela na stáž do Anglie do Nottinghamského módního ateliéru. Po návratu zpět do Čech studovala obor alternativní divadlo na DAMU a účastnila se mezinárodních soutěží oděvních tvůrců ve Francii, Lucembursku, Švýcarsku a přehlídek v Itálii nebo Německu. V roce 1998 otevřela v Praze autorské studio nazvané Atelier Modrá, jež roku 2001 expandovalo i do francouzského Lyonu. Je historicky první českou návrhářkou, která dostala možnost představit svoji kolekci haute couture v Paříži.
Modely Moniky Drápalové jsou moderní, plné nápadů a překvapení a zachovávají si osobitý styl. O její oděvy je velký zájem nejen ve Francii, ale také například v Japonsku, Itálii, Libanonu či USA.
Beata Rajská
Vystudovala Střední školu oděvní v Trenčíně a Filozofickou fakultu v Bratislavě, obor historie a archivnictví. Už jako studentka získala několik ocenění na módních soutěžích. Její jméno je synonymem módní značky, která funguje od roku 1997. V roce 2001 Beata Rajská založila svou vlastní módní společnost pojmenovanou Beata Rajská – design.
Jméno této známé české návrhářky je nerozlučně spjato se soutěží Miss ČR, jejíž účastnice oblékala až do roku 2004. Její oděvní kreace dokonce získala na soutěži Miss World Tourism v Kolumbii v konkurenci 140 modelů ocenění za nejkrásnější večerní šaty.
Oděvy Beaty Rajské jsou známé svou funkčností a praktičností, ale přesto nepostrádají špetku extravagantnosti a mají individuální styl. Beata Rajská navrhuje také kabelky a ve spolupráci s českou hodinářskou značkou PRIM vytvořila modelovou řadu náramkových hodinek.
Autor: Petra Hubálková, Foto: kalendář Josef Klírr na rok 2007; modelka Veronika Šebková; fotograf Richard Nowak