Lifestyle

Jak oznámit dítěti, že se rozvádíme?

 

Odpověď na tuto otázku by mohla být jednoduchá a přímočará. Tedy pokud by bylo jednoduché a přímočaré prožívání všech, kterých se rozvod týká. A to obvykle není.

Muž a žena řeší otázku svého partnerství. To se rozpadá. On a ona od sebe odchází. Už to je emočně náročné. Je to těžké období pro toho kdo chce odejít, je to těžké také pro toho, kdo zůstává. Manželství končí. Vzájemné vztahy mezi mužem a ženou ochladly. Ale co děti?

Dítěti pomůže, pokud se otec a matka pokusí oddělit partnerství od rodičovství.

Muž a žena se jako partneři již nechtějí. Ušli společně část své životní cesty. Partnerství začalo, může i skončit. Rodičovství ale rozvést nelze. To neskončí nikdy. Dítě má vždy jednoho otce, jednu matku. Potřebuje oba. Oba má taky rádo. Hezké a příjemné manželské vztahy skončily. Hezké a příjemné vztahy rodičovské by měly pokračovat. Ale jak začít?

 

Pokuste se sejít jako rodiče. 

Položte si otázku, co bude pro dítě nejlepší. Pro dítě. Ne pro rodiče.

Společně promyslete, co a jak dítěti oznámíte. Je prospěšné, pokud jsou rodiče dopředu dohodnuti na věcech, které se týkají dítěte. Někdy je těžké se osobně setkat. Využijte tedy

jiné komunikační kanály. Zvolte třeba e-mail, dopis. Proberte, co dítěti chcete přesně sdělit.

 

O rozvodu dítěti určitě řekněte. Nejlépe společně.

Zvolte neutrální prostředí. Zvolte také vhodnou chvíli. Dítě potřebuje nějaký čas, aby vše přijalo, pochopilo. Nejlépe víkend. Dítě tak dostane prostor k přemýšlení a prožívání nové situace. Nemusí hned odejít do školy a školky, odloučit se. Dopřejte dítěti přítomnost vás obou. Buďte dítěti k dispozici. Uvědomte si, že jako partneři o rozvodu uvažujete delší dobu,

pro dítě to bude možná novinka. Je pravděpodobné, že podle chování rodičů už dítě něco tuší. Táta s mámou se hádají, nemluví spolu, táta nespává doma… Konečnost stavu, tedy rozvod,

ale může být opravdu novinkou. Co přesně dítěti řeknete  závisí také na věku dítěte. Jinak budu mluvit s předškolákem, jinak s dítětem v pubertě. Vždy platí, že je vhodné sdělit potřebné věcně, bez emocí, ironie, obviňování. Podat konkrétní a stručné informace.

Za vás za oba.

 

Ujistěte dítě, že to není jeho chyba.

Zásadní je dítěti oznámit, že končí partnerství mámy a táty. Táta a máma mají dítě ale stále rádi. A že to tak bude vždy. Dítě potřebuje ujistit, že ono rodiče neztratí. Dítě nikdo neopouští. Také je velmi důležité dítě ujistit, že ono za rozchod rodičů nemůže, ono to nezavinilo, nemůže za to ani pětka, kterou včera přineslo ze školy.

 

Odpovídejte, odpovídejte.

Buďte připraveni, že dítě bude mít spoustu otázek. Na otázky je potřeba odpovídat. Kdo mne vyzvedne zítra ze školky, kde budu bydlet a s kým, kdo se stěhuje, může zítra kamarád přijít ještě na návštěvu, kdo bude kontrolovat úkoly, kdo mne bude vozit na kroužek? Někdy se budou ptát děti hned, jindy budou chtít odpovědět později. Pro pocit jistoty dítěte je dobré odpovídat ve shodě s druhým rodičem.

 

Vžijte se do prožívání dítěte. 

Pro dítě je rozvod  spojen se změnou, s určitou ztrátou jistoty. Může na změny v rodině reagovat různě. Někdy se zdá, že to s rozvodem ani nesouvisí – dítě se zhorší ve škole, začne zlobit, případně je moc hodné, lhostejné. Může začít lhát, někdy se objeví psychosomatické potíže. Je dobré věnovat dítěti pozornost. Povídat si s ním, vysvětlovat mu věci, kterým nerozumí, má z nich strach. Dát mu podporu.

 

Rodiče budou žít odděleně, dítě je bude pravidelně vídat, navštěvovat, bydlet střídavě…

Je vhodné, aby mělo mezi „dvěma světy“ pojítko. Něco, co bude společné. Co dva světy bude sjednocovat. Je to pro budoucí život dítěte důležité, pocit celistvosti. Může to být deníček, který si dítě kreslí u táty, pak ukáže u mámy. Mohou to být společné dny, kdy si program vymyslí dítě, kdy se tohoto programu zúčastní máma i táta – společné kino, společně do ZOO.

 

Místo závěru:

Rozvodová situace je těžká pro všechny. Rodiče opouští jeden druhého. Dítěti ale zůstávají oba rodiče. Co z toho plyne?

Nejlépe dítěti rodič prospěje, když bude často o bývalém partnerovi mluvit hezky. I když  je to mnohdy těžké, nestačí jen mlčet, druhým nestrašit, nepopouzet. Je potřeba vyzdvihovat dobré a silné stránky bývalého partnera. Tím dodá rodič dítěti jistotu, že jeho máma a táta jsou prima lidi. To je pro budoucnost sebevědomí dítěte velmi důležité.

 

Čím lépe zvládnou rozvodovou situaci rodiče, tím lépe ji zvládnou také děti.

obrcl-rodinny-terapeut-a-specialni-pedagog-hana-otevrelova-416-572

Mgr. Hana Otevřelová – rodinná terapeutka a speciální pedagožka agentury Náhoda.com

nahoda

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *