Zdraví a krása

Když internet pomáhá – Psychologická pomoc online

Není tomu dlouho, co se fenomén zvaný internet tiše vkradl do našich životů. Ještě dnes s úsměvem na tváři vzpomínáme doby, kdy jeho rychlost připomínala šneka na procházce. Koho by tehdy napadlo, že dnes bude nedílnou součástí našeho každodenního dobrodružství. Život bez něj si už vlastně nedovedeme ani představit. Chcete jet na romantický výlet do Říma? Není problém. Internet nejen, že Vám zajistí letenky, najde ubytování, ale rovněž vám doporučí tu nejlepší restauraci v okolí a i památky si můžete prohlédnout ještě dřív, než tam budete. Líbila se Vám v obchodě halenka, ale neměli Vaši velikost? Nevadí. Na internetu v e-shopu ji určitě budou mít. Máte prázdnou ledničku a hlad jako vlk? Bez problému. Stačí si na internetu vybrat nejbližší donáškovou službu a jídlo přijde za vámi. To je jen málo z toho, co všechno nám dnešní doba a možnosti internetu nabízí.

Díky němu máme život nejen zajímavější ale i jednodušší. Ještě na škole, během svého brouzdání po internetu, jsem narazila na učitele, který nabízel lekce angličtiny přes Skype. Tehdy jsem si řekla, že je to skvělý nápad. Proč bych měla někam dojíždět a ztrácet čas, když si můžu doma zapnout počítač a vzdělávat se z pohodlí domova. Přihlásila jsem se. Po internetu jsem se naučila anglicky. Na tuto svou zkušenost jsem si vzpomněla až, když už jsem byla sama zaměstnaná v jedné manželské a rodinné poradně. Nesčetněkrát jsem se setkala s klienty, kteří buď bydleli někde na vesnici a dojezd k nám na poradnu byl pro ně až moc komplikovaný, nebo potřebovali řešit svůj problém urgentně a my měli volný termín až za tři měsíce. Tehdy se mi vybavilo staré pořekadlo, že když nemůže Mohamed k hoře, musí jít hora k Mohamedovi. V mé hlavě se zrodil nápad a já se rozhodla, že vybuduji první online psychologickou poradnu u nás. Zrodila se Mojra.cz, jediná poradna svého druhu v naší republice.

Naše poradna nabízí klientům online konzultace s psychologem přes Skype, Viber, WhatsApp či po telefonu. Dále nabízíme i možnost konzultace formou emailů. Snažila jsem se vyjít klientům vstříc a zároveň vyřešit problémy, na které psychologická pomoc v dnešní době naráží. O jaké problémy jde?

  1. 1. Dlouhé objednací lhůty. Není výjimkou, že pokud se budete chtít objednat k psychologovi, počkáte si v lepším případě měsíc, v tom horším i tři měsíce. Moc dobře si uvědomuji, že řada problémů přichází náhle, řada krizových situací vyžaduje pomoc neodkladnou. Právě proto jsou pro mne prioritou co možná nejkratší objednací lhůty, třeba hned do druhého dne.
  2. 2. Dostupnost psychologických poraden v bydlišti klienta. Ne každý klient, který psychologickou pomoc potřebuje, je obyvatelem většího města, ve kterém se psychologické poradny nacházejí. Většina z nich musí zvolit možnost dojíždění, což je nejen časově, ale i finančně náročné. Hodně Čechů žije i v zahraničí. Také oni mohou potřebovat pomoc psychologa, které se jim nedostane z jednoho prostého důvodu – jazyková bariéra. Právě proto Mojra.cz funguje online.
  3. 3. Fenomén dnešní uspěchané doby. Naše moderní doba nás svým způsobem tlačí do uspěchaného životního stylu. Dostáváme se do uzavřeného koloběhu (práce, škola, rodina, děti, manžel, povinnosti) a na sebe nemáme čas. Mojra.cz čas návštěvy psychologa zkrátí na polovinu. Nemusíte totiž nikam jezdit, nemusíte trávit zbytečný čas navíc v autě, či v hromadné dopravě.
  4. 4. Okolnosti, které návštěvu u psychologa znemožňují. K takovýmto okolnostem řadíme třeba nemožnost uvolnění se z práce. Ne každý zaměstnavatel je ochoten uznat návštěvu u psychologa stejně jako návštěvu u lékaře. Mojra.cz Vám proto nabízí odpolední termíny. Snažila jsem se vyjít vstříc i maminkám na rodičovské dovolené, kterým nemá kdo pohlídat děti, či lidem, kteří prostě jen nechtějí, aby o jejich návštěvách u psychologa kdokoliv věděl.
  5. 5. Najít v sobě odvahu a vyhledat pomoc. Pro mnoho mých klientů je konzultace u psychologa stresující a plná obav. Proč? Protože pro mnohé z nás je těžké přiznat si, že potřebujeme pomoc. Člověk se ocitá v situaci, ve které si neví rady a stydí se za to. Tento stud mu často brání sebrat odvahu a jít s pravdou ven. Mojra.cz přijde za Vámi a pomůže Vám tento prvotní stud a strach překonat.

To je jen pár praktických výhod, které já sama v tomto online poradenství shledávám. Dále je třeba zmínit, že tato psychologická pomoc přes Skype je rovněž kvalitativně odlišná. Rozhovor se rázem přenese z prostředí neosobní kanceláře psychologa do obydlí či kanceláře samotného klienta. Toto vnímám jako největší plus online kontaktu s klientem. Nejen, že se člověk u sebe doma více uvolní a cítí se příjemněji, já mám rovněž možnost sledovat klienta v jeho přirozeném prostředí a být mu tak více nápomocná. My lidé máme obecně tendenci prezentovat se ostatním v pozitivním světle a není tomu jinak u psychologa v kanceláři.

Samozřejmě i já musím uznat, že není všechno zlato, co se třpytí. Ne všechny problémy se dají vyřešit přes Skype a ne pro všechny klienty je tato forma konzultace ta pravá. Já sama jsem si vědoma, že psychologická pomoc po internetu pomocí Skype je vhodná především k řešení náhlých krizí, krátkodobých problémů a situací v běžném životě i v manželství, které vyžaduji neodkladné řešení. Online konzultaci nabízím i klientům, které zajímá osobnostní růst a vlastní změna. Pro dlouhodobé terapie a léčbu psychických onemocnění doporučují klasickou ordinaci psychologa či psychiatra. I když je tato forma terapie u nás něčím novým, lidé v USA jí praktikují běžně již několik let. Vyšla řada studií, které se zaměřují na úspěšnost online terapie. Dle časopisu British Journal (Machado, 2016), který se zabýval metaanalýzou 59 akademických publikací, je online terapie účinnější než pouhé čekání na termín u psychologa. Co víc, když porovnáme účinnost online terapie s účinnosti terapie tváři tvář u psychologa v ordinaci, je tato terapie srovnatelně účinná (Machado a kol., 2016, Olthuis et al, 2015). Relevantní je i fakt, že při konzultacích přes Skype dochází k redukci symptomů na srovnatelné úrovni, jak při terapii tváři v tvář (Choi et al, 2013, Crow et al., 2009).

Komu bych konzultaci u psychologa přes Skype doporučila? Především lidem, kteří potřebují pomoc teď a tady. Čekání totiž řadu problému neřeší, ale ba naopak zhoršuje. Dále lidem kteří:

  1. 1. jsou zaneprázdnění a nemají čas někam dojíždět,
  2. 2. ženám na rodičovské dovolené, kterým nemá kdo pohlídat děti,
  3. 3. ženám týraným a jinak utiskovaným, které prostě jen nemají odvahu někam jít,
  4. 4. lidem, kteří nechtějí, aby kdokoliv věděl o jejich návštěvách u psychologa,
  5. 5. lidem, kteří mají sociální či jiné fobie,

Toto je jen hrstka klientů, pro které je naše online psychologická poradna určená. Věřím, že já a můj tým začínáme tvořit novou budoucnost v odvětví psychologické pomoci. Zamyslete se například nad tím, že ještě zhruba 10 let zpátky lidé nechtěli nakupovat po internetu, protože se báli, že budou podvedeni či okradeni a dnes si život bez toho neumí představit. Momentálně jsme na začátku, ale věřím, že i u online psychologických konzultací bude průběh podobný. Myslím, že přišel čas na to, aby internet začal pomáhat lidem a my byli u toho.

Autorka článku je psycholog portálu Mojra.cz Mgr. Michaela Miechová

Literatura:

  • • Choi, N.G., Marti, C.N., Bruce, M.L. & Hegel, M.T. Depression in homebound older adults: Problem-solving therapy and personal and social resourcefulness. Behaviour Therapy 44: 489–500, 2013.
  • • Machado, D.B. et al. A Psychodynamic Perspective on a Systematic Review of Online Psychotherapy for Adults. British Journal of Psychotherapy 32, 1, 2016.
  • • Olthuis, J.V. et al. Therapist-supported Internet cognitive behavioural therapy for anxiety disorders in adults. Cochrane Library, 2015.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *