Lifestyle

Kůže vs. koženka – Kterému materiálu dát přednost?

Naučte se rozeznávat pravou kůži od umělých materiálů. To se vám bude hodit nejen při nákupu nové kabelky. Je pro vás ideální kůže nebo spíše koženka?

 

Kůže

Kůže se získává nejčastěji z těl obratlovců, například z koz, prasat nebo ovcí. Po jejím dokonalém vyčištění se z ní stane useň. Usně se pak dle účelu rozdělují a zpracovávají dál. Nejčastějšími usněmi jsou oděvní, obuvnické, čalounické, ale taky technické. Veškeré výrobky z usní se pak nazývají kožené.

 

Výhodou kůže je její trvanlivost a odolnost. V případě, že chcete podpořit její dlouhověkost, pravidelně ji umývejte vlhkým hadříkem a mýdlovou vodou. Taky jednou za čas materiál impregnujte. Je flexibilní a měkká. Pokud vás lákají kabelky, které hodně vydrží, je pro vás materiál jménem kůže to pravé.

Za nevýhodu bychom mohli považovat její cenu. Nákup kožené kabelky vás vyjde dráž než nákup umělé.

S kůží bývá často spojován materiál jménem štípenka. Jde o tenčí část kůže, která postrádá buď podkožní vazivo nebo horní vrstvu s pokožkou. Tato kůže je však v současné době velmi často mixována s jinými materiály, a tak se pravou kůží rozhodně nazývat nemůže.

Koženka

Nejčastějším typem umělých materiálů je takzvaná nepravá kůže. Koženka má tu výhodu, že se dá vzhledově hodně upravovat. Lze vytvořit povrch lakovaný, hladký nebo hrubší, jde na ni zobrazit různé vzory. Její výroba není nákladná, a tak i kabelky jsou samozřejmě levnější.

Koženka se nesnese se solí, to je její velká nevýhoda. Pokud se na ni sůl dostane, začne praskat. U kabelek to však takový problém nebývá, ten nastává spíše u bot v zimě, kdy se solí chodníky.

Koženka se udržuje téměř stejně jako kůže. K údržbě vám bude stačit vlhký bavlněný hadřík. Větší znečištění se pak řeší mýdlovým roztokem. Na tento materiál není vhodné používat jakékoliv chemikálie.

 

Eko kůže

Za zmínku stojí i eko kůže, která je poměrně moderní záležitostí. Většina lidí o ni má chybnou představu. Její největší výhodou je asi to, že si ji v klidu mohou užívat alergici. S kůží totiž nemá nic společného. Eko kůže je silná svou strukturou, přesto je prodyšná. Z eko kůže lze vyrobit jakoukoliv barevnou variantu. Pořizovací cena je vzhledem k umělému materiálu opět nižší.

Největší problém má eko kůže s prachem. Je potřeba ho z kabelky vysávat speciální hlavicí nebo vytírat hadříkem. Nezapomínejte na veškeré záhyby, protože kvůli prachu opět hrozí popraskání. Existuje však mnoho impregnací, které jsou určené právě proti prachovým částicím, je nutné je alespoň jednou za čas používat.

 

Jak rozeznat kůži od umělých materiálů? 

• Kůže je ze spodní strany hrubá, zkrátka i zezadu vypadá jako kůže. Kabelky jsou ale proloženy většinou ozdobnou látkou zevnitř, a tak nemáte asi moc šance ji prozkoumat. Pokud ale ano, zapamatujte si, že kůže nemá z rubu žádné nitě ani nic podobného.

• Kůže se ošoupává, umělé materiály praskají.

• Kožené kabelky mají svou specifickou vůni.

• Oprava kožené kabelky je poměrně náročná, nelze ji totiž prošít většinou ani na klasickém stroji. Koženkový materiál je měkčí, prošít se dá.

• Pravá kůže má póry nerovnoměrně rozložené, umělé materiály pak většinou rovnoměrně.

• U kůže nelze vytvořit perfektní hrany, při větším zkoumání zjistíte, že hrany kabelek jsou hrubé a nepravidelné. U koženek bývají okraje naopak ještě naleštěné.

• Zajímavý test pravé kůže lze provést i s ohněm. Pokud přiložíte ke kůži rozpálený zapalovač, vůbec nic se s ní nestane. ,,Umělotina‘‘ se ihned začne škvařit.

 

 

Autor: Kamila Spoustová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *