Volný čas

Poklady ze starých truhel, skříní i šperkovnic – Milevské muzeum – rozhovor se sběratelkou Milenou Drtinovou

Nahlédněte do šperkovnic a šatníků našich babiček a prababiček! Dámské nezbytnosti v podobě různých módních doplňků, ozdob, miniatur a dalších umělecko-řemeslných předmětů především z let 1900 až 1940 představí v březnu letošního roku sběratelka Milena Drtinová v prostorách Milevského muzea. Sběratelka nabídne již po čtvrté výstavu, která potěší oko nejen dámského návštěvníka. V hlavní roli se představí kabelky, vějíře, pudřenky, manikúry, šitíčka, toaletní soupravy, flakonky na parfémy a další a další předměty, které před sto lety tvořily nezbytné vybavení každé ženy.

12721599_10207130344149249_579089591_n

Překvapení bude samozřejmě i pro děti, malá ukázka hraček, oblečení a jiných doplňků. Vystavovatelka nezapomněla v žádném případě ani na pány, které potěší expozicí pánských drobností a doplňků, jako je např. mnišská kabelka, fajfky a raritní smaltovaná tabatěrka s koňskou tématikou. Nově se na výstavě objeví i největší sbírka vycházkových holí “špacírek” v ČR. K vidění zde bude přes 50 holí v nedocenitelné hodnotě.

Výstava bude zahájena vernisáží dne 5.3.2016 v 15:00 za hudebního doprovodu skupiny Táborský pouličník, která baví svými písněmi své posluchače již více než 20 let. Dále návštěvníky přivítá sám pan ředitel muzea Vladimír Šindelář. Následně sběratelka osobně provede návštevníky po expozicích.

Dlouholetá sběratelka Milena Drtinová představí svou kolekci v tomto rozsahu již po čtvrté. První z výstav se konala začátkem roku 2013 v Galerii Scarabeus Letná, tato expozice byla prodloužena pro úspěšnost na dva měsíce. V létě 2013 proběhla výstava v Prácheňském muzeu v Písku, v létě 2014 následovala výstava na zámku Orlík a tentokrát si vybrala vystavovatelka nádherné prostory klášterního muzea v Milevsku.

 

Pro naše čtenáře jsme udělali krátký rozhovor s vystavovatelkou paní Milenou Drtinovou. 

Jaké jsou vlastně počátky Vaší sbírky?

Zpětně si vybavuji, že od raného dětství mě lákala domácí půda v rodném domě a babiččina komůrka pod střechou, kde jsem nacházela ve staré skříni odložené první poklady,  uchvátila mě korálková kabelka s jelenicí, babiččiny brože a staré pánské smaltované hodinky. Ráda jsem probírala i babiččin starožitný porcelán.

Jak jste tehdy získávala své první věci?

To byl tedy počátek mé sbírky. Postupem času jsem navštěvovala starožitnictví a antiky v okolí svého bydliště a vzhledem k tomu, že jsem se s většinou prodejců spřátelila, nechávali mi věci z výkupu o kterých věděli, že o ně budu mít zájem.

Jaký předmět je Vašemu srdci nejbližší?

Stále jsou mi nejbližší korálkové kabelky, pompadourky, u kterých oceňuji hodiny trpělivosti a pracnost i kreativitu floriálních motivů jejich výroby. Obdivuji i všechny starožitnosti se smalty- taneční pořádky, flakony, pudřenky, tabatěrky, sklo, dozy…….

Co všechno mohou návštěvníci muzea ve Vaší sbírce najít?

Výstavní vitriny jsou poskládány ze všeho, co mohla žena za doby 1900-1940 potřebovat, tzn.  spodní prádlo, oblečení, klobouky, pudřenky, vějíře, toaletní soupravy, manikury, vyšívací soupravy, modlitební knížky, flakony, rtěnky, šperky, brože, kabelky….atd. Nezapomínáme ani na muže, tentokrát je pro ně (kromě obvyklých výstavních kusů- tabatěrky, manžetové knoflíky, šňupky, fajfky, klobouky) připraveno překvapení v podobě expozice největší a nejpestřejší sbírky špacírek v ČR.

V jakém okamžiku se stává z pouhého hromadění sbírka?

Těžko říci, asi dnem, kdy vystavujete poprvé a  sbírku návštěvníci ocení pochvalným hodnocením.

Pamatujete si ještě po letech okolnosti získání všech věcí?

Samozřejmě, pamatuji si hlavně den, kdy mi byly exponáty 2x ukradeny. Nově pořízené exponáty mají již svá místa v bankovních trezorech. Je pravda, že některé exponáty byly získány velice těžko, některé za mnou došly samy v podobě dárků buď od návštěvníků výstav nebo od přátel.

V jakém muzeu se Vám vystavovalo “nejlépe” a proč?

Prozatím se mi nejlépe vystavovalo v Prácheňském Muzeu Písek a to z důvodu, že mi byl velmi nápomocen, jak instalací, tak i odbornými radami etnograf pan Mgr. Jan Kouba. V Milevském muzeu se mi instalovalo také příjemně za odborné asistence pana ředitele Vladimíra Šindeláře.

Jak vidíte budoucnost své sbírky?

Vše záleží na zájmu veřejnosti, prozatím mám uzavřenou smlouvu na další výstavu a Muzejní noc v Muzeu Prachatice a dohodnutou výstavu v Muzeu v Týně nad Vltavou. Ráda bych výstavy rozšířila o program focení v dobových kostýmech a program: průvod v dobových kostýmech, event. modní přehlídky, ale to by se musel najít generální partner, který by se finančně spolupodílel.

Ráda bych tímto všechny čtenáře Světem módy pozvala na svoji vernisáž i výstavu a popřála jim hezký zážitek.

12729363_859250387533979_4868614282659837382_n

dd

http://www.dvetvarezeny.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *