Příběh pyžama
Kde se vzalo pyžamo? Kdy nahradilo tradiční noční košili? Přečtěte si článek o tom, jak se vyvíjelo večerní či noční oblékání.
Pokud přemýšlíte nad tím, kde se vlastně vzalo slovo pyžamo, můžete brát v potaz hned dva staré pojmy. Jedním je slovní spojení pae jamah, hebrejské označení pro oblečení, které zakrývá nohy. Více konkrétní je název druhý, hindské pyjama, které doslova znamená oblek pro nohy, ve volnějším překladu pak široké kalhoty stažené šňůrkou v pase. Již z těchto pojmenování nám vyplývá, že i když se do kategorie pyžama někdy řadí veškerý ložní oděv, ze správného pohledu sem patří pouze dvoudílné prádlo. Tím se taky náš článek bude dále zabývat.
Možná vás překvapí fakt, že pyžamo není původem evropské. Bylo přivezeno do Evropy jako velký objev na konci devatenáctého století. Společnost jej přijala jen částečně. Spát v něm mohli nejprve pouze muži, ženy se stále musely držet tradice, dál tedy usínaly ve spodním prádle, které obvykle tvořila noční košile a delší kalhotky. Je zajímavé, že na toto prádlo pak hned ráno navlékly svůj šat. Jen muži se tedy začali na noc převlékat. Dříve totiž spali také v klasické noční košili, která se pak stala obvykle spodní vrstvou denního oblečení.
Prádlo zvlášť na spaní vlastnila pouze šlechta, obvykle se večer oblékala do takzvané sukně ložnické, která se kombinovala s nočním čepcem. Proč pokrývka hlavy? Důvodem nebylo nic jiného než zdravotní hledisko. Tělo v době zimy zahřívala tlustá peřina, bylo však potřeba ochránit před zimou i hlavu.
První lord, který si nechal ušít pyžamo se vším všudy, se jmenoval Deubigh. Ve své době byl považován za extravagantního šílence. Možná nejen pro to, že spal v kalhotách, ale taky z toho důvodu, že jeho set na spaní byl sytě růžový.
Oficiálně první módní pyžamo pro ženy navrhla a následně celému světu předvedla na vlastním těle Coco Chanel v roce 1920. Módní novinka nebyla však určena primárně jen na spaní, sloužila taky jako večerní oblečení na pláž.
Rázem poté, co Coco představila nový model, se chtěla v pyžamu ukazovat každá žena. Dámy se do něj začaly oblékat již v době odpoledního čaje. Nejoblíbenější pyžama byla hedvábná, nosila se v kombinaci s vysokými podpatky. Hollywoodské hvězdy se v nich procházely například během natáčení. Taky hospodyňky, pokud neplánovaly cestu do města, v nich trávily klidně celý den.
Na přelomu třicátých a čtyřicátých let se už do kalhotových pyžamových kostýmů oblékali úplně všichni. Dnes bychom mohli říct, že košile byly naprosto ,,out‘‘. Kdo nevlastnil klasické pyžamo, nešel s dobou. V šedesátých letech se pyžamo stalo dokonce symbolem hnutí hippies.
Pyžamový set alias oblečení určené výhradně do postele přišel na svět až po druhé světové válce.
Koncem čtyřicátých let taky započala éra sexy pyžam. Dodnes ,,frčí‘‘ lehké noční košilky i speciální erotické prádlo. Ženy mají zkrátka potřebu být svůdné v každé situaci.
Naprostý opak tohoto primárně ženského hitu tvoří spací overaly. Jedná se o speciální druh jednodílného nočního prádla. K dostání je v krátkém i dlouhém provedení. V současné době jsou overaly vyhledávané nejen u žen, ale i u mužů.
Prozkoumejte svět spodního prádla, nočních košilí, ale taky županů a plavek. Navštivte internetové stránky e-shopu obleceni-pradlo-plavky.cz a vyberte si vhodný oděv nejen na spaní.