Přijímačky SŠ: silné ročníky čeká zklamání. Tisíce uchazečů se na vysněnou školu nedostanou
PRAHA, 3. PROSINCE 2024 – Necelé dva měsíce dělí desetitisíce žáků základních škol od rozhodnutí, kam jít dál studovat. Konkurence bude obrovská, k přijímačkám míří jeden z nejsilnějších ročníků. Přihlášky ke studiu musejí uchazeči odevzdat do 20. února.
V loňském roce proběhlo přijímací řízení na střední školy poprvé podle nových pravidel. I letos se budou deváťáci hlásit na střední školy primárně elektronicky. „V rámci prvního kola přijímacího řízení je nutné přihlášku odevzdat mezi 1. až 20. únorem. Podat přihlášku na tři střední školy je možné třemi způsoby. Tím prvním je elektronické podání s ověřenou elektronickou identitou, druhým podání výpisu vytištěného z online systému . takzvaná hybridní přihláška a třetím podání vyplněného tiskopisu s přílohami. Preferována je první varianta podávání pomocí elektronických přihlášek přes doménu www.dipsy.cz. Veškeré přijímací řízení pak bude probíhat přes tuto doménu,“ popsal Miloslav Janeček, ředitel Střední odborné školy Jarov (SOŠJ).
Zásadní je, jakou školu uvede uchazeč na první místo. Dostane-li se na všechny tři vypsané školy, nemůže si už vybrat, kde bude nakonec studovat, přijat bude na první školu v seznamu. „Pořadí je důležité pro určení, na jakou školu nebo obor bude uchazeč přijat. Pokud bude ‚nad čarou’ ve více oborech, automaticky bude přijat na školu, kterou uvedl na přihlášce nejvýše. Odpadá tak možnost odvolání, protože všechna místa budou díky prioritizaci zaplněna systémem při rozřazování úspěšných uchazečů,“ vysvětlil Martin Vodička, ředitel Soukromé střední školy výpočetní techniky (SSŠVT).
Tisíce uchazečů se musejí připravit na zklamání. Řada z nich se na vysněnou střední školu nedostane. Jistotou už není ani výběr střední odborné školy. „Celkem u nás každoročně studuje více než 1 500 žáků a více se jich k nám opravdu nevejde. V loňském roce jsme museli přibližně 350 uchazečů o studium na naší škole odmítnout a zcela jistě nebudeme moci všechny zájemce o studium přijmout ani příští rok. Zatímco v minulosti byly učební obory určitou jistotou pro neúspěšné uchazeče na střední školy, teď je situace jiná a ani na odbornou školu se nedostane každý. Přijímací řízení probíhá ve stejném termínu pro maturitní i učební obory. Učební obory na některých školách, a my jsme mezi nimi, se zpravidla zaplní už v prvním kole, potom se stává, že uchazeč, který si podá přihlášku na dva maturitní obory a ani na jeden se nedostane, má následně problém s přijetím i na učební obor. Doporučuji tedy rodičům a žákům, aby dobře zvažovali, zda není u některých taktičtější na prvním místě uvést učební obor,“ poukázal Miloslav Janeček.
Popularita roste i u oborů zaměřených na informační technologie. Zárukou přijetí nejsou ani soukromé školy. „Vliv silnějších populačních ročníků se projevuje na větší konkurenci při přijímacích zkouškách. Jako výběrová škola vidíme, že v posledních třech letech se hlásí absolutní většina uchazečů, která má na základní škole jedničky, dvojky, zatímco dříve v demograficky slabších letech byly častěji zastoupeny i přihlášky s horším prospěchem. Každý rok otevíráme tři třídy čtyřletého maturitního studia. Přijímáme tedy maximálně 98 žáků, loni však bylo přihlášených zájemců až pětkrát tolik. Na webových stránkách nabízíme kromě informací k přijímacím zkouškám i kalkulačku, která uchazečům o studium řekne, kolik mohou dosáhnout bodů v přijímacím řízení. Na tomto základě a z výsledků loňských přijímacích zkoušek se dá velmi přibližně odhadnout šance uchazeče na přijetí,“ poradil Martin Vodička.
STŘEDNÍ ODBORNÁ ŠKOLA JAROV, www.skolajarov.cz
Střední odborná škola Jarov spojuje hned několik různorodých zaměření – stavební, dřevařské, zahradnické a sportovní. Nabízí vzdělávání ve čtyřletých studijních a tříletých učebních oborech. Studijní obory jsou zakončeny maturitou, učební obory výučním listem. Na tříleté učební obory se dá navázat v rámci dvouletého denního nástavbového studia zakončeného maturitou. Škola zároveň zajišťuje výuku v oborech určených absolventům speciálních základních škol nebo žákům se specifickými vzdělávacími potřebami.
Učební obory: instalatér, kamnář, klempíř, kominík, malíř, pokrývač, podlahář, sklenář, prodavač, tesař, truhlář, zahradník, strojní mechanik, zedník. Maturitní obory: dřevostavby, management ve sportu, stavební obnova, technická zařízení budov, zahradnictví.
SOUKROMÁ STŘEDNÍ ŠKOLA VÝPOČETNÍ TECHNIKY, www.sssvt.cz
Soukromá střední škola výpočetní techniky (SSŠVT) se od svého založení v roce 1994 věnuje tvorbě a výuce maturitních oborů z odvětví informačních technologií. V současné době škola nabízí tři studijní specializace: grafické systémy a tvorbu webových stránek, správu počítačových sítí, programování a databázové systémy. Důraz na praktickou výuku podtrhuje moderním vybavením a zapojením studentů i vyučujících – fundovaných profesionálů – do vedlejší hospodářské činnosti školy (od roku 2003). Každý rok pořádá soutěž pro žáky základních škol IT-SLOT. SSŠVT je členem Sdružení soukromých škol ČMS.