Lifestyle

Šperky s vltavínem, kamenem z jiné galaxie

Nazelenalá barva, mimozemský původ a naleziště pouze v Česku a výjimečně v sousedních zemích. Právě to charakterizuje vltavín, jinak také nazývaný moldavit. Jde opravdu o světový unikát, který jinde nemá obdoby. V tomto článku si ho trošku přiblížíme a podíváme se na krásné vltavínové šperky.

Kde se tu vlastně vltavíny vzaly?

Vznik tohoto zeleného drahokamu byl dlouho záhadou. Dnes se vědci nejvíce přiklánějí k tomu, že jde o důsledek pádu meteoritu o kilometrovém průměru na Zem před 15 miliony let. Po tomto dopadu se měly části meteoritu i hornin v jeho blízkosti roztavit a tlakem byly vymrštěny až do vzdálenosti 400 kilometrů. A jejich ztuhnutím vznikly právě vltavíny, které jsou vlastně přírodním, amorfním sklem. Místo, které ještě dnes tento kosmický zásah připomíná, se nazývá Rieský kráter.

Jak to bylo s pojmenováním

Jméno tento výjimečný drahokam získal podle místa, kde byl poprvé oficiálně nalezen okolo roku 1790, tedy Týna nad Vltavou. Proč se však označuje také jako moldavit? Tento název poprvé použil správce sbírek dnešního Národního muzea v Praze Franz X. M. Zippe roku 1836. A důvod je prostý – německy se Týnu nad Vltavou říká Moldauthein. Termín vltavín se v českém jazyce objevil až po moldavitu, v roce 1891. Stalo se tak na Jubilejní zemské výstavě, která byla významná ještě z jednoho pohledu – objevily se na ní první šperky právě s těmito kameny.

Dokonale nedokonalé drahokamy

Náhrdelníky či prsteny s vltavínem mají jednu zvláštní vlastnost – nedokonalosti na tomto kameni jsou často vidět pouhým okem. Je to způsobeno bublinkami a nepravidelnou strukturou, které zapříčinil způsob vzniku kamene. Dva vltavíny ani šperky s nimi tak nikdy nebudou stejné a díky nim jsou tak jedinečné a cenné.

Existují podobné zelené kameny?

Podobnými zelenými odstíny, jako mají vltavíny, se mohou pyšnit i olivíny. Liší se však tím, že se na nich mohou objevovat i prvky žluté nebo hnědé a kameny obvykle nemají okem viditelné inkluze. Pokud se tedy o šperky s inkluzemi trochu bojíte při každodenních aktivitách nebo chcete trošku živější odstín, olivíny vám můžou prokázat dobrou službu. Olivínové náušnice vypadají mladistvě a energicky a vytvoří harmonický celek s prstenem s olivínem.

Rady pro koupi šperku s vltavínem

Pokud se poohlížíte kromě šperku i po investici, můžete sáhnout po surových kamenech. Cena surových vltavínů podle předpokladů rychle poroste, protože se jejich zásoby výrazně tenčí. U šperků jako jsou vltavínové prsteny však bude z praktických důvodů pravděpodobně vhodnější broušený kámen – navíc pěkně vynikne jeho barva.

Dávejte především pozor, abyste nakupovali u spolehlivých prodejců. Pro neodborné oko může být dost obtížné rozpoznat, zda jde o pravý kámen. Ideálně hledejte šperkaře, kteří poskytují ke svým produktům certifikáty. Jedním z nich je například ateliér KLENOTA.

Vltavíny jsou perfektní volbou pro ženy se sofistikovaným vkusem a oblibou zemitých tónů. Patříte mezi ně?

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *