Volný čas

Total War : Rome 2

Nejnovější díl série Total War , Rome 2 je už nějaký ten pátek venku a tak Vám přinášíme krátké info o této vynikající strategii z období roku 272 před naším letopočtem od Creative Assembly.

 S.P.Q.R. Senatus Populusque Romanussenát a lid římský

Zvolte si národ a začněte utvářet dějiny, je jen na Vás zda si zvolíte hrát za Řím a jeho legionáře, kteří jsou skvěle vycvičení a mají silnou morálku, díky které zůstávají na bojišti ve chvílích, kdy jiní by už dávno utekli a nebo za kmen Arvernů jehož bojovníci jsou zapřísáhlí odpůrci římských zákonů.

Své putování můžete ovšem začít i úplně jinde, třeba jako hrdinní sparťané (každý si asi teď vzpomeneme na film 300 bitva u Thermophyl) a nebo zcela na jiném kontinentu, ano mluvím o Egyptu a jeho královně Kleopatře. Je opravdu jen na Vás kterou frakci si zvolíte. Krom toho v kampani na Vás čeká i množství vedlejších úkolů a že jich není málo… Jednou dostane za úkol podniknout výpad na sousedící kmen a vzít zajatce, podniknout průzkumnou misi nebo třeba zdokonalit ochranu hlavního města. Tak jako i v předešlých Total Warech  je i zde důležité  si své počínání dobře promyslet.  Velkou roli zde hraje diplomacie a kdo si teď řekne, že nějaká diplomacie není důležitá, bude mít jen oči pro pláč ve chvíli kdy mu vyhlásí válku několik frakcí a nebo kdy v zájmu diplomacie s Vámi někdo nebude chtít obchodovat …

Když se podíváte ve hře na diplomacii uvidíte u každé frakce co ovlivňuje vztah k Vám. Jsou zde i specifické rozdílné kultury. Jak jsem již psal výše například kmen Arvernů nebude nakloněn obchodování s Římem a podobně. Pozor je si ale potřeba dát i na to zda ten na koho útočíte nemá za sebou mnoho spojenců, pak by se totiž mohlo stát , že Váš původní záměr svést malou bitvu a uzmout trochu toho území může mít za následek vyhlášení války několika frakcemi současně a pokusit se sjednat mír je z pravidla velmi obtížné..

                                                     

Pokud Vám jde hlavně o bitvy, ve hře můžete hrát jednorázové bitvy, kde si můžete navolit frakci a armádu za kterou budete hrát a taky proti jaké frakci ovládané počítačem. Je zde i možnost si navolit armádu podobnou jako ve zmiňovaném filmu 300: Bitva u Thermophyl , kde si vyberete 300 sparťanů a pošlete na ně několik tisíc vojáků… Nebo si můžete zahrát bitvu online.

 

Vare, Vare, rede mihi legiones meas!“ –Vare, Vare navrať mi mé legie“ 

Hra nabídne i různé historické bitvy například bitva v Teutoburském lese (bitva se odehrála roku 9 n.l a to mezi římským vojskem vedeným Quinctiliem Varem a seskupením germánských kmenů pod vedením náčelníkem Cherusků Arminiem – bitva měla hlubší zápletku, ale nechci Vás připravovat o zážitky z hraní).

svebove
Total war : Rome 2

 

Herní rozhraní, to byla před vydáním hry jedna z nejdiskutovanějších otázek, bylo zde totiž mnoho možností a návrhů co a jak by mělo a nemělo vypadat a trochu oleje do ohně si přilila i hráčská komunita.  Nakonec to dle mého názoru dopadlo velice dobře. Nováčkovi, který předešlé hry ze série nehrál bude chviličku trvat než se zorientuje a zkušenější hráč jen uznala kývne hlavou a bude si libovat, že je ve svém živlu. Obrázky jednotek včetně popisků a různých dovedností jsou přehledné a srozumitelné.  Totéž co se týče spravování měst a provincií.

Města jsou v této hře nově omezeny počtem slotů na budovy, což Vás nutí si pořádně rozmyslet co ve kterém městě chcete mít protože města nejsou nafukovací. Nemůžete bez rozmyšlení stavět budovy a verbovat vojáky… musíte si dopředu promyslet zda se Vám investice vyplatí. Nejlepší je města různě specializovat, tak aby jste třeba v jednom městě měli hlavní sýpku a v druhém zase se zaměřit spíše na vojenské budovy a nesmíme zapomenout ani na obranu.

Velkou roli zde hraje i spokojenost občanů, když máte ve městě mnoho chudinských čtvrtí tak se Vám to značně odrazí na Vaší ekonomice. Pokud budete chtít jen brát a zvyšovat daně lidé se mohou vzbouřit a povstat proti Vám, totéž jako když  budete postupovat od vítězství k vítězství a naberete za svá tažení mnoho otroků což může to mít taky neblahý dopad (nemusím jistě zmiňovat Spartakovo povstání).

Generálové a různé jednotky – zde nám opět CA (Creative Assembly) ukazují jejich smysl pro detaily a propracovanost. Generálové a armády získávají podle jejich výkonů v boji zkušenosti a tak z mladičkého neostříleného vojáka se může stát legendární válečník, který už jen svou přítomností na bojišti děsí nepřátele.  Jednotky se postupně zdokonalují a narůstá jim tak třeba útok, nebo obrana či získávají možnosti jiných formací atd. Naproti tomu generál získává  vlastnosti stále a některé jsou i nestálé. Pokud Váš generál často utíká z bitvy, tak jistě nezíská vlastnosti bojového generála, který motivuje svou armádu k boji. A pak je tu ještě vlastnost pro celou armádu s generálem a jednotkami tzv.  legenda – každá armáda (pokud hrajete za Řím tak legie) má svou legendu a je zde opět mnoho možností. Můžete mít bezvadné lučišníky a tak máte legendu nejlepších lučišníků říše, nebo naopak Vaši mistři meče projdou i peklem ?? Pak si tedy zvolte legendu na přímý útok. Možností je zde opravdu mnoho, ale co se stane, když přeci jen protivníkova armáda bude silnější než vaše legendární legie?  Tak jako ve skutečnosti u některých bojových škol, legenda přetrvává a můžete v této škole vycvičit stejně dobré jednotky, tak i ve hře Rome 2 legenda přetrvává a můžete pod taktovkou vaši legie naverbovat stejně zaměřené jednotky, které učí přeživší veteráni.

Total-War-Rome-II

 

Velkou roli ve hře hraje i politika. Pokud budete mít mnoho politických nepřátel můžete dopadnout úplně stejně jako dopadl Gaius Julius Caesar kdy ho jeho političtí odpůrci ubodali a pak bude jen na Vás zda si v onen moment pronesete stejně jako Caesar „Et tu Brute?“ kdy na místo Bruta si dosadíte Vámi jiného oblíbence , který Vás zradil …

Podobná situace může nastat když je Váš generál silný a má za sebou silnou armádu a zvolá sám a nebo ho tak jako se to stalo v historii jeho armáda zvolí císařem. Ano, může to dojít i do takového stádia , kdy Vy sami budete uvažovat o odstranění vašeho nejlepšího generála jen proto aby se neobrátil proti Vám a nedej bože, aby měl za sebou ještě podporu senátu.

A zde se dostáváme k jednomu z klíčových prvků hry a to k agentům, hned na úvod musím říct, že mě osobně zklamalo, že zde není tak jako v předešlých dílech malá scénka, kdy se Váš agent pokouší zabít svou oběť a nebo provést určitou akci. Taková videa zde už nenajdete. Ovšem o to větší je možnost využití agentů, kteří jak jsem zmínil hrají důležitou roli. Můžete poslat špiona aby sledoval nepřátelskou armádu nebo naopak vašeho šampiona, aby vám pomohl cvičit armádu a udělal tak z nováčků alespoň průměrné chlapy se šancí na přežití první bitvy.

Umělá inteligence ve hře je nyní na dobré úrovni. Záměrně říkám nyní protože těsně po vydání hry byla naprosto nemožná, hlavně co se týče boje. Mohli jste mezi svou formací nechat třeba 40m mezeru s přímým výhledem na vaše prakovníky a počítač nereagoval a raději svou jízdou zaútočil na vaše křídlo plné kopiníků. Naštěstí se toto po pár patchích změnilo a AI je již na uspokojivé úrovni a už Vás umí i pěkně vytrestat za Vaše chyby ať se to týká boje nebo Vašeho dohlížení nad městem či diplomatickými styky – jinak řečeno počítač plně reaguje na vaší hru a už není slepý a hluchý když se mu v lesích plíží vaše armáda, nebo když se snažíte mu vyvolat v senátu třeba vzpouru. Ovšem nad hraním proti nepříteli z masa a kostí to nemá, není lepší zážitek než si to rozdat po síti s Vaším kamarádem ať už na souši nebo na moři a zničit jeho armádu slony nebo potopit jeho flotilu a v zápětí od něj dostat SMSku, že už s Vámi nehraje !

Když jsem zmínil slony, tak všechny jednotky jsou vytvořeny, tak jak už to v TW bývá, dle skutečnosti a se skutečnými vlastnostmi ať se bavíme o gladiátorech, slonech nebo třeba makedonských falangách a zde je opět nutno se zamyslet z jakých jednotek svou armádu postavíte.

 

Velkou novinkou v celé sérii je strategická mapa, která se skrývá pod tlačítkem „ TAB“  z ptačího pohledu pak uvidíte všechny jednotky (krom těch, které nepřítel schovává) a můžete tak naplánovat vhodnou strategii a postup k útoku nebo obraně.

 

Graficky je hra velmi pěkně provedená. Jednotlivá města mají svou specifickou podobu a provedení a není nic hezčího, než když se kouknete na město Kartágo z pohledu vojáka který se právě připravuje na obranu města a nebo když chcete útočit na samotný Řím. Grafika je opravdu velmi povedená a když se podíváte na jednotky vidíte i obličeje vojáků a nebo jak bojový slon mrká očkem před tím než se rozeběhne proti nepříteli. Grafika si ovšem i žádá svou cenu co se týče požadavků na PC.

Ukázka grafiky

 

Na závěr bych řekl že Rome 2 je opravdu bezvadná strategie, která si najde své místo u každého milovníka dobrých strategií a pro milovníky série Total War je prostě nutností.

AVE ATQUE VALE

Autor článku: Bc.Petr Polák

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *