Víte jak slaví Vánoční svátky např. v Austrálii, Brazílii nebo v Japonsku?
Austrálie
Austrálie patří mezi místa, kde se Štědrý den oslavuje nejdříve, Češi si na něj musí počkat o 11 déle. Australané si připomínají narození Ježíše Nazaretského a pro mnohé začínají Vánoce o půlnoční bohoslužbě, protože skoro 75% obyvatelstva jsou věřící (katolíci, luteráni, protestanti, anglikáni).Země je mixem etnických skupin, žije zde kolem 20 miliónů obyvatel, což je při rozloze Austrálie poměrně málo. Je zde ovšem zastoupení mnoha národnostních menšin a většinou každá z nich praktikuje vánoční zvyky vztahující se k jejich původnímu domovu. Dá se říci, že typicky australské Vánoce neexistují. Za výchozí model oslavy Vánoc byly použity britské zvyky.
Brazílie
Krásné Brazilské pláže neznají zimu a sníh. V Brazílii patří oslavy Vánoc mezi velmi důležité svátky. V této jedné z nejlidnatější zemi světa žijí vedle sebe potomci Portugalců, Italů, Němců a Španělů, mulati, mestici, černoši, Japonci a Indiáni. Je zde proto vidět nebývalou národnostní různorodost. Ovšem i přes některé rozdíly se tamější obyvatelé považují hlavně za Brazilce a tak v oslavách Vánoc najdeme několik společných rysů. Všichni se radují, přejí si vše nejlepší k Narození Páně a zdobí stromečky spoustou nejbarevnějších vánočních ozdob. Většina obyvatel Brazílie navštěvuje o vánočních svátcích mše v kostelech nebo přímo pod otevřeným nebem. O štědrovečerní večeři si Brazilci mají na stole pečeného krocana, ovoce, mořské ryby a různé sladké zákusky. Zpestření do tradičního pojetí Vánoc vnáší vyznavači candomblé, náboženství, které kdysi do Brazílie přivezli otroci z Nigérie a Beninu.
Japonsko
V Japonsku není Štědrý den státním svátkem, tak jako v České republice, lidé v tento den chodí do svých zaměstnání a starají se o běžné všední činnosti. To ovšem neznamená, že v obchodech a různých obchodních řetězcích nenašli různé Vánoční ozdoby a symboly. Což je, ale spíše hlavně tah obchodníků, na zvýšení svých tržeb. Můžete zde zahlédnout Asijského Santa Clause, nebo poslouchat německé koledy, kterým stejně ale většina Japonců nerozumí a maximálně si při práci broukají potichu melodie. Ovšem neprodávají se zde vánoční stromky a ani se nepřipravuje štědrovečerní večeře. Především starší Japonce nechávají vánoce téměř ledově klidnými, nemají ke křesťanství ani k vánocům žádný vztah. Mladší generace se však mění a již si zvyká, takže v posledních letech zajdou mladší lidé či páry na Štědrý večer třeba na nějaký zákusek do cukrárny nebo si dají malý dárek. Dávání dárků na Štědrý den už pomalu začíná být zvykem i vůči dětem, které mají z tohoto samozřejmě radost.
Rusko
V Rusku se slaví pravoslavné Vánoce. Slaví se na rozdíl od protestantských a katolických Vánoc podle juliánského kalendáře až 7. Ledna. Už 28. listopadu začíná předvánoční půst, který končí po 40 dnech sváteční večerní bohoslužbou. Lidé se o Vánocích scházejí na náměstích a v parcích, poslouchají slavnostní hudbu, jdou do divadla na představení s vánoční tematikou nebo se jen tak baví s přáteli a kamarády. Na Štědrý večer se podávají bezmasé pokrmy a ryby. Dále kuťja, pšeničná kaše s medem, ořechy, mákem a rozinkami a také vzvar, což je kompot ze sušeného ovoce. Oblíbené jsou také taštičky plněné rýží, zelím nebo houbami.
Velká Británie
Jméno Anglického Ježíška je Father Christmas neboli Otec Vánoc, který nosí dlouhý oblek v červené nebo zelené barvě a na Štědrý večer obchází domy a rozdává dárečky. Děti věší povlaky od polštářů a nebo punčochy na krb a nebo rohy od postele a tajně doufají, že v ní ráno najdou dáreček.Děti píší otci Vánoc dopis s tím co by si přály a poté jej vhodí do krbu. Jedině tak mají jistotu, že dopisy vzlétnou a odletí až na Severní pól, kde jejich přání bude vyslyšeno. 25. prosince ráno, když rodina vstane tak důstojně se oblékne a společně jde rozbalovat dárky a poté připraví slavnostní hostinu. Ta je podávána přesně v poledne. Oběd začíná přípitkem a poté symbolickým rozlomením tzv. christmas crackers (jedná se o papírové tuby, v nichž se ukrývá drobný dárek). K obědu se podává pečený krocan s kaštanovou nádivkou se zeleninou a omáčkou. Po obědě se rodina sejde u televize a sleduje tradiční vánoční projev královny Alžběty II